Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przymusowy podział majątku wspólnego w celu egzekucji

komentarzy 6

Pani redaktor przygotowała tekst chyba na jutro o współodpowiedzialności współmałżonka za długi drugiego z nich. Prosiła mnie żebym to przejrzał i ewentualnie skorygował. I wszystko było OK, ale jeszcze coś dodałem o czym i tu warto wspomnieć. Otóż owszem, Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy chroni współmałżonka dłużnika tzn. ich majątek wspólny – jeżeli jesteś dłużnikiem i masz mieszkanie wspólnie z żoną, to komornik nie może go zlicytować, o ile wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności także na nią. A nie uzyska jeżeli nie wyraziła zgody na zaciągnięcie długu przez Ciebie (przeczytaj: Pożyczka za zgodą współmałżonka).

Jest wszakże jedno istotne „ale”o którym nie widzę żeby się pisało. Mam na myśli sytuację w której dłużnik jest współwłaścicielem nieruchomości na zasadzie wspólności małżeńskiej ustawowej i gdy brak klauzuli na drugiego współmałżonka (który nie jest dłużnikiem) uniemożliwia prowadzenie egzekucji z takiej nieruchomości. W takiej sytuacji wierzyciel może wykorzystać artykuł 52 § 1a Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który daje możliwość domagania się przez wierzyciela przymusowego podziału majątku wspólnego małżonków aby umożliwić egzekucję. Treść tego artykułu brzmi: „Ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.” Przy czym, ustawa nie wymaga, żeby wierzyciel musiał udowodnić to, że podział, o którym mowa wyżej jest konieczny do zaspokojenia go jako wierzyciela. Wystarczy jedynie uprawdopodobnienie tego faktu. Wystarczy więc że, że wierzyciel prowadząc egzekucję z majątku osobistego dłużnika nie zostanie zaspokojony a komornik (któremu wierzyciel załóżmy, że zlecił poszukiwanie majątku dłużnika na podstawie art. 7971 k.p.c.) nie stwierdzi żadnych (innych) składników majątku dłużnika.

Aha, podziękowała i chciała moje zdjęcie żeby artykuł mną opatrzyć jako konsultantem, ale powiedziałem że z racji tego zawodu nie chce być rozpoznawalny w okolicy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

25/01/2011

kategoria komornik

Komentarze do 'Przymusowy podział majątku wspólnego w celu egzekucji'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Przymusowy podział majątku wspólnego w celu egzekucji'.

 1. I ktoś to potem kupi?

  kolega po fachu

  25 Sty 11 19:32

 2. No chyba tak, chyba do tej gazety to chciała.

  admin

  25 Sty 11 19:34

 3. Ja się pytam, czy potem ktoś kupi taką współwłasność w jakimś mieszkaniu w bloku.

  kolega po fachu

  25 Sty 11 20:03

 4. A, nie wiem, czy ktoś kupi, ale jest to jakieś rozwiązanie. Ja będąc wierzycielem kupiłbym a potem znosił współwłasność sądownie. Możliwe też że dłużnik oddałby pieniądze widząc, na co się zanosi.

  admin

  25 Sty 11 21:10

 5. zniesienie wspolwlasnosci moze odbyc sie tylko na 4 sposoby. 1 – najlepszy – niech strony sie dogadaja. 2-gi sadowny – zniesienie przez podzial fizyczny nieruchomosci. Lokalu mieszkalnego tak nie podzielisz, 3ci zniesienie wspolwlasnosci przez splate. Wiec albo Ty bys splacal wspolmalzonka, albo on Ciebie… :/, 3ci-najgorszy – zniesienie wspolwlasnosci przez sprzedaz calej nieruchomosci (przez komornika, czytaj: trybem egzekucji!) i podzial kwoty uzyskanej miedzy strony sporu….

  gtz

  25 Sty 11 22:42

 6. Zgadzam się, to wyczerpujące przedstawienie opcji.

  admin

  26 Sty 11 07:56

Skomentuj