Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Następny bez umów…

komentarzy 17

Zanosiło się na windykację pożyczek (przy okazji, pozabankowe pożyczki „dla każdego” są tutaj). Gadałem z gościem chyba z dziesięć minut, w tym czasie dwukrotnie telefonowano do mnie na komórkę, być może ktoś też próbował dzwonić na zajęty tą rozmową stacjonarny. Gość zachowywał się jak „klient nasz Pan” i egzaminował mnie z metod windykacji; przypomniałem sobie szkolne lata, przy tablicy. No i wreszcie, widocznie usatysfakcjonowany, stwierdził że może mi zlecić windykację dwóch pożyczek. O.K, mówię, to proszę przesłać skany umów pożyczek to sporządzimy na ich podstawie umowy pomiędzy nami.

A on ku…wa nie ma umów… Nie ma nic… Byłem bliski tego aby powiedzieć mu „spierd…aj” ale się jakoś powstrzymałem i tylko odłożyłem słuchawkę.

kategoria: dowody

Komentarze do 'Następny bez umów…'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Następny bez umów…'.

 1. Niezla jazda! Czesto masz takich „klientow”?

  PogromcaWspolnot

  24 Sty 11 at 09:38

 2. Zdarzają się ale nie tak często aby uczulać mnie na zadawania na wstępie pytania, czy wierzytelność jest udokumentowana.

  Ze trzy razy zdarzyli się jeszcze „lepsi”. Mieli przegrane sprawy w sądzie, czyli sąd uznał że długu nie ma, nie było. A oni chcieli zlecić windykacje…

  admin

  24 Sty 11 at 09:44

 3. To co z ciebie za windykator, jak przegranej sprawy nie zwindykujesz 🙂

  Wczoraj złożyłem w e-sądzie pozew z pożyczki na 7000zł z 2001r. bez umowy (jest tylko potwierdzenie przelewu). Zobaczymy jak się zakończy. Liczę na wydanie nakazu zapłaty, potem już powinno być z górki (dłużnik od lat nie mieszka pod swoim adresem z zarejestrowanej wciąż działalności).

  kolega po fachu

  24 Sty 11 at 10:33

 4. Wypowiedziałeś mu tę umowę pożyczki?

  admin

  24 Sty 11 at 10:38

 5. Zgodnie z tym, co mówił pożyczkodawca, umówili się na zwrot „za pół roku”, czyli odsetki od połowy 2002.

  kolega po fachu

  24 Sty 11 at 10:40

 6. No, nie wiem, czy to przejdzie do nakazu, gdybym był sędzia to nie wydałbym nakazu, skoro nie ma pisemnego wypowiedzenia umowy pożyczki.

  admin

  24 Sty 11 at 10:44

 7. Przy okazji dowiedziałem się, zaglądając do e-sądu, że pozwała mnie ERA za jakąś umowę z 2004r., tymczasem w tamtym roku żadnej umowy z nimi nie zawierałem. Poszło zawiadomienie do prokuratury z podejrzeniem podrobienia mojego podpisu (a prawda jest taka, że oni mają jakieś do mnie nieuznawane przeze mnie roszczenie, ale z umowy z 2007r., jednak jeśli adwokat nie umie sporządzić porządnie pozwu, to niech się pałują z prokuratorem 🙂 )

  kolega po fachu

  24 Sty 11 at 10:50

 8. Poza tym, roszczenia okresowe przedawniają się z upływem lat trzech.

  admin

  24 Sty 11 at 10:59

 9. Ale te roszczenia „powstały” w 2009r. Tyle że „umowa pisemna” była zawarta w 2004. Jeśli była, to będą jej szukać dla prokuratora.

  kolega po fachu

  24 Sty 11 at 11:08

 10. Sąd wystawi nakaz, bo dług nadal istnieje ale może odmówić jego zapłaty. Chyba że trafisz na sąd który odmówi wydania nakazu zapłaty (rzadkość).

  Nawet potem w trakcie egzekucji dłużnik może obalić nakaz mówiąc że mu skutecznie nie doręczono nakazu.

  Może też przyjść z poczty zwrotka z adnotacją „adresat nie zamieszkuje w lokalu” i wtedy z nakazu nici.

  Pamiętaj też że istnieje możliwość odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwego adresu dłużnika (art. 286 kk – oszustwo sądowe). Niby teoretyczna możliwość ale zawsze taki miecz nad tobą wisi.

  krzysiu

  26 Sty 11 at 22:55

 11. W art. 286 kk nie ma takiej opcji:

  Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  § 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

  § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca

  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  § 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

  admin

  27 Sty 11 at 05:27

 12. To przestępstwo z 281 § 1. Nie żadnego innego typu.

  Przykładowy link z google:

  http://www.monitorprawniczy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=20&id=121

  krzysiu

  27 Sty 11 at 11:07

 13. A, w takim rozumieniu… No, rzeczywiście, dzięki @krzysiu. Czasem moi prawnicy „puszczają” pozwy ze wskazaniem adresu siedziby firmy a nie zamieszkania. Jeżeli jednak dłużnik nie odbierze nakazu, to sąd wzywa mnie do wykazania że ten adres jest też adresem zamieszkania.

  admin

  27 Sty 11 at 13:00

 14. Albo taki mail:

  „Witam. mam dosyć trudną sytuację. Jestem właścicielką firmy gastronomicznej. W Niemczech wykonywaliśmy usługę, za co została
  wystawiona faktura. Niestety nie mamy umowy, gdyż Tamta firma, u której wykonywaliśmy usługę nie miała na to czasu( ciągle zwlekali). Wszystko było ok, ale za miesiąc sierpień nie chcą nam wypłacić pieniędzy( faktura została wystawiona ostatniego sierpnia, a termin zapłaty wynosił 7 dni.
  Czy istnieje szansa na ściągnięcie od nich tych pieniędzy( jest to kwota 1500 euro?).
  Proszę o pomoc.”

  Aż szkoda słów…

  admin

  19 Wrz 12 at 12:11

 15. I taki, w sprawie książek:

  „Jestem z Krakowa i mam pewien problem. Zaufałem człowiekowi który zaoferował mojej firmie atrakcyjną ofertę wydawniczą. Zapłaciłem mu za 50 książek(czyli 2900 PLN) a otrzymałem jedynie 9 (czyli gdzieś zniknęło 41 książek lub jak kto woli 2388 zł). Długo zwlekaliśmy z tą sprawą ponieważ ten człowiek to nasz znajomy, myśleliśmy że zreflektuje się i odda nam książki lub pieniądze. Niestety mija kolejny miesiąc i on znowu się nie odzywa, zbywając nas kolejnymi datami.

  Cała sprawa była by chyba banalnie prosta gdyby nie to że tak naprawdę umówiliśmy się „na gębę” przez co nie mam żadnego potwierdzenia (oprócz mojego i współpracowniczki oświadczenia) że on wziął te pieniądze. Czy da się z tej sprawy jakoś wyjść? Czy są państwo w stanie nam pomóc?”

  No, jest świadek, więc może, może…. Jednak ja sprawa opartych tylko na zeznaniach świadka nie przyjmuję.

  admin

  20 Wrz 12 at 13:15

 16. „: Mam problem z wyegzekwowaniem należności za wykonaną usługę. Postaram się to krótko opisać. Jestem rolnikiem. W sierpniu 2010 roku wykonałem usługę kombajnem zbożowym dwóm kontrahentom także rolnikom. Zapłata za tę usługę została ustalona na 2500 zł z pierwszym usługobiorcą, z czego na miejscu wypłacił mi 500zł zaliczki, a z drugim 1700zł . Termin zapłaty został wyznaczony dla oby dwóch na koniec września 2010 r.Do dnia dzisiejszego żaden z nich nie uregulował tych zobowiązań. Na moje liczne żądania zapłaty należności odpowiadają obietnicami zapłaty w coraz to nowych terminach, których nie dotrzymują. I teraz tak: nie mam z żadnym z nich podpisanej umowy na wykonanie usługi, ani też żadnego papieru o wysokości należności do zapłaty. Jedynie mam świadków że taką usługę im wykonałem, oraz jednego który był przy ustalaniu wysokości i terminu zapłaty z pierwszym usługobiorcą (tym który ma do zapłaty 2000zł). Ponadto dwóch świadków , którzy słyszeli obietnice o nowych nie dotrzymanych przez nich terminach zapłaty. Do tej pory nie próbowałem wyegzekwować należności przez sąd itp. Jaka jest szansa odzyskania długu, czy można domagać się odsetek od przeterminowanych należności? Jeżeli tak to długi tych rolników wraz z odsetkami przekroczyły by sumę 2000zł od każdego z nich. Dodam jeszcze , że oboje nie uchylają się od zapłaty długu, tylko zwlekają z jego uregulowaniem. Oboje mają majątki w postaci gospodarstw rolnych , którymi są właścicielami. No i mieszkają nie daleko siebie, w odległości około dwóch kilometrów. Czy firma podjęła by się windykacji tych należności? Mam wrażenie , że po wizycie windykatora spłacą te należności. Ogłaszacie się Państwo na hasło windykacja Wrocław więc mam nadzieję że faktycznie działacie na tym terenie i to bezpośrednimi wizytami u dłużnika, bo tylko taka windykacja mnie interesuje.”

  Przedsądowa windykacja w takiej sytuacji praktycznie nie wchodzi w grę, z takimi jej elementami jak np. upublicznianie zadłużenia. Windykatorzy mogą jedynie porozmawiać z dłużnikiem i dyplomatycznie starać się uzyskać potwierdzenie długu na piśmie (oraz zapłatę). Sprawa jest również wysoce niepewna jak Idzie o skuteczne przeprowadzenie jej w sądzie i uzyskanie tytułu wykonawczego.

  admin

  23 Lut 13 at 19:58

 17. „chciałem sie zapytac jakie sa warumki odzyskania długu od osoby prywatnej
  i czy ja jakies koszta poniose.
  Pozyczyłem przeszło 4tys niestety na tyle głupi byłem i mam tylko
  udokumentowane 1750zł na papierze z ksero dowodu osoby pożyczajocej i jej
  podpisem. Pozyczyłem tą kase 2011roku w sierpniu i nie moge odzyskac
  pieniedzy bo ta osobą ciągle cos wymysla i unika mnie.
  Prosze o odpowiedz za co z gory dziekuje”

  I tylko tej udokumentowanej kwoty można żądać skutecznie. Co do reszty, to krótko dłużnik może stwierdzić: „więcej nie pożyczyłem jak uważasz inaczej, to udowodnij to” a sąd przytaknie.

  admin

  6 Mar 13 at 15:23

Skomentuj