Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prawnik potrafi zniechęcić dłużnika

komentarze 4

Od prawie roku wszystkie pozwy o zapłatę piszą w moim imieniu prawnicy, w sprawach zleconych mi do windykacji. Wcześniej prawie za każdym razem pisałem pozew samodzielnie. Nosiłem się zamiarem przelania na bloga moich spostrzeżeń po tej zmianie polityki, ale wyręczył mnie prawnik, pisząc wczoraj maila którego fragment cytuję.

Przyznaję, że troszkę zaskoczony byłem, bo spodziewałem się jednak sprzeciwów w tych sprawach. Zastanawiam się, czy nie jest to też efekt zmiany polityki prowadzenia Pana firmy i pewnego aspektu psychologicznego – bo teraz, gdy już i sam pozew jest składany przez Kancelarię, zbyt wielu sprzeciwów nie odnotowujemy. Wydaje mi się, że wcześniej dłużnicy być może częściej liczyli na Pana nieznajomość prawa, na jakieś pomyłki, które ewentualnie mogą się Panu przydarzyć w trakcie postępowania. A teraz, gdy widzą, że powództwo jest od razu wszczynane przez Kancelarię, zdają może sobie większą sprawę z zasadności powództwa.

No właśnie. Dodam jeszcze że prawnicy zapewne przewidują w pozwie ewentualne zarzuty, jakie dłużnik może podnieść i składają (ewentualne) wnioski dowodowe. To też zapewne powoduje że dłużnicy – pozwani rezygnują z wnoszenia sprzeciwów; prawnicy w pozwie wybijają im to z głowy.

Nigdy nie wiesz, czy po pierwsze, pozwany wniesie sprzeciw a po drugie jeżeli wniesie to czy samodzielnie czy może zastąpi go profesjonalny pełnomocnik który może „zamieszać” Ci merytorycznie tak że przegrasz (z pozoru) bezsporną sprawę. Dlatego od pewnego czasu nie oszczędzam „na prawnikach”.

Styczeń 18th, 2011 at 4:13 am

Komentarze do 'Prawnik potrafi zniechęcić dłużnika'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Prawnik potrafi zniechęcić dłużnika'.

 1. Madry ruch.

  PogromcaWspolnot

  22 Sty 11 at 00:51

 2. Od kiedy zrobiłem błąd z podpisaniem w swojej niewiedzy (ignorantia iuris nocet) pewnych dokumentów, zawsze w kwestiach biznesowych korzystam z pomocy prawników. Koszty są, ale ryzyko prowadzenia biznesu maleje, a i noce spokojniejsze są 🙂

  Niestety cały (już kilka lat) czas wisi nade mną sprawa tamtych nieopatrznie podpisanych dokumentów, ale jestem uparty w tej kwestii i mam nadzieję, że ją z zadowalającym efektem zakończę.

  Pozdr.

  Rex

  16 Lut 11 at 14:13

 3. Jak ma się pieniądze, to na prawnikach nie należy oszczędzać.

  admin

  16 Lut 11 at 14:15

 4. Ja zrobiłem ten błąd – (dokładnie: zastraszony podpisałem weksel) – to i kasę miałem i możliwości zgłoszenia sytuacji na policję i do prokuratury.
  Niestety tego nie zrobiłem a podpisałem weksel, który teraz jest w ciągłych próbach wyegzekwowania
  Mogłem tego uniknąć, ale do tego trzeba było trochę więcej świadomości prawnej, którą w tej chwili już w jakimś stopniu mam.
  Na tyle dużą, żeby wiedzieć, iż w swoim telefonie należy mieć ZAWSZE numery do kilku sprawdzonych, efektywnych prawników.

  I nikomu już nie podpisuję weksli 🙂

  Pozdr.

  Rex

  16 Lut 11 at 14:23

Skomentuj