Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Windykacja – prokuratura

2 komentarze

Pytanie: Prowadzę firmę handlową. Windykacja należności od mojego dłużnika nie przyniosła skutku, żadnych pieniędzy nie odzyskałem. Firma windykacyjna nic nie działała, nic nie zdziałał komornik chociaż dodatkowo zapłaciłem mu za poszukiwanie mienia dłużnika. Myślałem o tym aby zawiadomić prokuraturę że dłużnik wyłudził ode mnie towar ale znajomi odradzają mi że to nic nie da tylko się jeszcze zdenerwuję dodatkowo. Twierdzą że wielokrotnie jako właściciele firm zgłaszali przestępstwa gospodarcze a prokuratura sprawy umarzała. Podobno za każdym razem odpisują że wierzyciel powinien dochodzić zapłaty na drodze cywilnej a przecież ja już przeszedłem cała możliwą drogę cywilną. Czy ma sens kierowanie zawiadomienia do prokuratury w sprawie niezapłaconych faktur? Zarzuty i groźba pozbawienia wolności mogłyby go skłonić do zapłaty przynajmniej części należności.

Przeczytaj też: Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara

Odpowiedź: Rzeczywiście, organy ścigania bardzo często albo umarzają tego typu sprawy albo nawet odmawiają wszczęcia dochodzenia. Jednak sam fakt że ktoś nie zapłacił należności (pomimo wyroku) nie musi oznaczać że jest oszustem. Trzeba udowodnić zamiar po stronie dłużnika a więc że (w Pana przypadku) zamawiając i otrzymując towar na kredyt kupiecki wiedział że nie zapłaci, czyli że z góry chciał Pana oszukać. Pomocne w tym może być np. ustalenie, ze dłużnik już wcześniej miał długi których nie spłacał, co może wskazywać na to, że mógł wiedzieć że i Panu nie zapłaci. Może Pan sprawdzić u komornika, czy były prowadzone przeciwko dłużnikowi jeszcze jakieś inne postępowania egzekucyjne, wcześniej niż z Pańskiego wniosku.

Przeczytaj też: Gdy policja nie chce przyjąć zgłoszenia

To też jeszcze nie przesądza o postawieniu zarzutów oszustwa ale już może dać do myślenia. Może gdy Pan złoży zawiadomienie do Prokuratury to okaże się, ze już są prowadzone tam inne postępowania przeciwko dłużnikowi. Może Pana dłużnik już został wcześniej skazany. Jeżeli winien jest Panu (i ewentualnie innym wierzycielom) dużą kwotę to może nie być w stanie wytłumaczyć się wiarygodnie, co stało się z pieniędzmi które on sam zapewne otrzymał za odsprzedanie towaru, jeśli odsprzedawał albo za usługę która wykonał i na wykonanie której zakupił u Pana towar. A może okaże się, że i jemu ktoś nie zapłacił, bywa i tak. Wiele zależy też od osoby, od nastawienia policjanta, prokuratora prowadzącego dochodzenie. Od ich wiedzy, skrupulatności, inwencji, doświadczenia ale też czasem od sumienności.

Przeczytaj też: Zawiadomienie o oszustwie

Nie wiemy też na ile rzetelnie sprawę prowadziła firma windykacyjna, czy przeprowadzała wywiad gospodarczy, majątkowy. Sam komornik, nawet w ramach poszukiwania majątku na zlecenie ogranicza się tylko do niektórych standardowych czynności i trudno je określać mianem kompleksowego wywiadu – poszukiwania majątku. Może warto rozważyć zlecenie ponownej windykacji, innej firmie.

Przeczytaj też: Czy komornik zawiadamia prokuraturę?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 marca, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Windykacja – prokuratura'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zawiadomienie można wysłać, to nic nie kosztuje tylko troche czasu bo trzeba się później stawić na przesłuchanie chociaż w zawiadomieniu wszystko się napisało.

    Zenon

    7 mar 21 o 08:01

  2. Byłem złożyć zeznania do protokołu, trochę to trwało – około pół godziny. Do tego dojazd do komisariatu i czekanie, w sumie półtorej godziny.

    Anonim

    30 cze 23 o 05:21

Skomentuj