Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skoki bez weksla

komentarze 4

No to dalej o wekslach a raczej ich braku.

SKOK- i – chyba każdy o nich słyszał. Udzielają czasem całkiem fajnych pożyczek (przy okazji, fajne są też bankowe tutaj). Nie mają prawa wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych dlatego Cię nie zaskoczą egzekucją „z zaskoczenia”, znienacka. Jak nie spłacasz SKOK-owej pożyczki to dowiesz się że „coś” się już święci, bo otrzymasz z sądu odpis nakazu zapłaty.

Uważam że SKOK-i jako podmioty zajmujące się przede wszystkim (wyłącznie?) udzielaniem pożyczek, z wekslem powinny być za pan brat i za każdym razem żądać wystawienia weksla przez pożyczkobiorcę. Jednak z tego co mi wiadomo, to nie zawsze żądają a przynajmniej nie zawsze go wykorzystują. Znam już kilka przypadków (z opowieści osób pragnących się mnie poradzić) kiedy to na wniosek SKOK został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (bez efektywnego wykorzystania weksla). To taki nakaz od którego można wnieść sprzeciw (pozwany nie uiszcza z tego tytułu opłaty sądowej) i bujać sprawą w sądach choćby rok albo i znacznie dłużej. A w międzyczasie przepijać, ukrywać etc. swój majątek, zmniejszając szanse SKOK-u na przyszłą skuteczną egzekucje długu.

Z weksla natomiast mamy „nakazówkę” – nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Nawet gdy wniesiesz zarzuty od takiego nakazu (musisz wnieść opłatę sądową) to wierzyciel może udać się do komornika z takim nakazem i z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Komornik położy łapę na majątku – np. zablokuje konto, zajmie samochód, mieszkanie. A gdy już będzie prawomocny wyrok, to przystąpi do egzekucji z zabezpieczonego majątku. Taka różnica powoduje często że dłużnik nie wnosi zarzutów od nakazówki a dług częściej zostaje odzyskany.

Słyszałem że SKOK-i cienko przędą, czytałem że mają straty – ujemny wynik finansowy. Dalsze olewanie weksli zapewne będzie je pogłębiać.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/01/2011

kategoria SKOK

Komentarze do 'Skoki bez weksla'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wyrok nakazowy na podstawie weksla otrzymuje od razu klauzulę wykonalności, więc można od razu robić egzekucje, nie trzeba postępowania zabezpieczającego.

  Mądry

  16 Sty 11 21:44

 2. Nie od razu, tylko po 14 dniach, i nie zawsze, bo na wniosek dłużnika sąd może takiej klauzuli nie nadać.

  kolega po fachu

  17 Sty 11 10:19

 3. Od takiego nakazu z weksla też przysługują zarzuty. Nie wydaje mi się aby możliwa była egzekucja w pełnym znaczeniu tego słowa. Czyżby jest to taka sama sytuacja jak w przypadku BTE kiedy tylko powództwo przeciwegzekucyjne wchodzi w grę?

  admin

  17 Sty 11 08:16

 4. Sąd nada klauzulę do egzekucji pomimo zarzutów, jeśli dłużnik:
  1. Nie wnosił o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty
  2. Są się zgodził z takim wnioskiem

  kolega po fachu

  17 Sty 11 10:20

Skomentuj