Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oszust weksel

komentarze 4

Weksel uważany jest za zabezpieczenie zapłaty wierzytelności. Jest to określenie mylące, bardzo wprowadza w błąd wielu wierzycieli. Weksel wcale bowiem nie zwiększa istotnie prawdopodobieństwa odzyskania długu a jedynie potwierdza istnienie wierzytelności oraz umożliwia uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeżeli jednak dłużnik – wystawca weksla nie ma majątku ani dochodów – to i sto weksli nie pomoże, długu nie odzyskamy.

Tak to tak, przy użyciu weksla dokonano wielu wyłudzeń, np. pożyczki od osób które nie uświadamiały sobie że weksel tak naprawdę nie jest żadnym zabezpieczeniem egzekwowalności długu a przyjęły go jako mocne zabezpieczenie i spały spokojne o odzyskanie pożyczki. To w znacznej mierze wina różnych publikacji, powszechnego użycia nieszczęśliwego określenia „zabezpieczenie” w odniesieniu do weksla gdy w rzeczywistości żadnym zabezpieczeniem weksel nie jest.  Jak dla mnie zabezpieczenie to hipoteka, przewłaszczenie, zastaw, ale nie weksel bo ani za niego nic nie kupię, ani się nim nie najem. Można oddać go na makulaturę ale też się na tym nie zarobi bo lekki jest.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/01/2011

kategoria weksel

Komentarze do 'Oszust weksel'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Oszust weksel'.

 1. To, że weksel nie jest hipoteką czy zastawem, to wiadome samo przez się i czynienie z tego wady jest nieporozumieniem. Nie można porównywać jabłek i pomarańczy. Jasne, że lepiej mieć hipotekę, niż weksel, ale lepiej mieć weksel niż umowę pożyczki lub podpisaną fakturę.

  Tutaj można poczytać o „rankingu sposobów zabezpieczenia wierzytelności” – http://www.remitent.pl/najlepsze-sposoby-zabezpieczenia-wierzytelnosci/887

  Sam weksel może być też zabezpieczony hipoteką – art. 103 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece

  kolega po fachu

  16 Sty 11 09:15

 2. Ale mnie właśnie chodzi o to „nieporozumienie” – do wielu osób nie dociera to że weksel nie zabezpiecza im wierzytelności. Jak rozmawiam z nimi to widzę. Nie zdają sobie sprawy z tego czym jest weksel i że jeśli udziela pożyczki komuś kto już ma długi, nie ma dochodów, to weksel na nic.

  admin

  16 Sty 11 09:31

 3. Zgoda, tyle że to iż ktoś niepoprawnie rozumie daną rzecz, nie stanowi wady samej tej rzeczy.

  Przypuszczam, że nie trafiają do nas jako do windykatorów roszczenia zabezpieczone hipoteką. Za to jest dużo spraw, gdzie właśnie weksel zwiększałby zarówno szansę wygranej (mniej sporne roszczenie), jak i wyegzekwowania należności (szybciej możemy nasłać komornika).

  Nie ma co wieszać psów na wekslach, ja od razu się uśmiecham, jak klient do mnie przychodzi z roszczeniem zabezpieczonym (udowodnionym?) wekslem. Nawet wówczas umowy cesji nie muszę pisać, bo wystarczy indos.

  kolega po fachu

  16 Sty 11 09:36

 4. Na wekslu jako takim psów nie wieszam tak naprawdę tytuł jest taki po to aby potrząsnąć. Pewnie że lepiej mieć wierzytelność z wekslem niż bez weksla. Natomiast niewypłacalny dłużnik który wystawi wierzycielowi weksel jest wciąż niewypłacalnym dłużnikiem, nic się nie zmienia.

  admin

  16 Sty 11 09:40

Skomentuj