Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Mowa ciała zeznającego przed sądem

3 komentarze

Jeden z Czytelników zadał mi takie krótkie pytanie „czy strona może zeznawać w obecności drugiej strony”. Tak, może. Sam kiedyś jako powód zeznawałem w obecności pozwanej. Raz też było tak, że pozwany siedział na sali a zeznawał mój klient który scedował na mnie wierzytelność do windykacji, zeznawał więc wtedy jako świadek ale to on udzielił pozwanemu pożyczki.

Przeczytaj też: Czy świadek może kłamać w sądzie?

Zeznaniami swymi zaprzeczał wcześniejszym zeznaniom pozwanego – pożyczkobiorcy i ten pozwany na ławeczce zaczął zachowywać się demonstracyjnie, manifestując oburzenie rzekomo z powodu kłamliwych zeznań pożyczkodawcy, ale czynił to dość spokojnie. Tym niemniej, wyszeptał coś w rodzaju „No coś podobnego!”, rzucając się na oparcie ławeczki, kręcił przecząco głową, twarz jego przybrała wyraz oburzenia. ..

A wtedy bardzo tym zdenerwowana sędzia aż prawie sycząc powiedziała mu ostrzegawczo coś w rodzaju tego, że „Pouczam Pana, że nie wolno Panu usiłować wpływać w żaden sposób na zeznania świadka, ani mową, ani gestami…!”. Była naprawdę od razu bardzo zdenerwowana i chyba wisiała w powietrzu grzywna i wyrzucenie go z sali.

Przeczytaj też: Czy pozwany może kłamać przed sądem?

Zauważyłem jednakże i to, że siedząc na sali nie zaszkodzi subtelnie zaprzeczać mimiką zeznaniom strony przeciwnej, bo sędziny i sędziowie badawczo zerkają na Ciebie w takiej sytuacji gdy strona przeciwna zeznaje. Czyli np. wskazane jest moim zdaniem przybranie (niby samemu do siebie) wyrazu twarzy zdziwienia w połączeniu z czymś takim, że zaprzeczasz iż to o czym mówi strona przeciwna miało miejsce itp. No wiesz, chodzi mi o taki wyraz, jaki by Twoja twarz przybrała gdyby np. spotkał Cię kolega na ulicy i powiedział w rozmowie towarzyskiej że słyszał od innego Waszego wspólnego kolegi że Ty coś powiedziałeś np. że gdzieś wyjeżdżasz a Ty nic takiego nie powiedziałeś.

Przeczytaj też: Swobodna ocena dowodów przez sędziego

Tylko właśnie ważne jest to, aby sędzia, zerkając na Ciebie w takiej sytuacji nie odniosła wrażenia że Ty to robisz po to aby ona to zauważyła. Uskuteczniaj więc taka mowę ciała. Myślę, że wiele osób w taki oto sposób przekonało sędziego do swych zeznań tzn. sąd obdarzył je tzw. walorem wiarygodności, nawet jeżeli kłamały przed sądem.

Tak, komunikacja niewerbalna ma znaczenie także przed sądem.

19 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Mowa ciała zeznającego przed sądem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Niestety, powszechnie osoby o miłej aparycji oraz z odpowiednią, często oszukańczą mową ciała mają w życiu łatwiej.

    Anonim

    27 mar 21 o 12:51

  2. Ja dostrzegam coraz większą i powszechniejszą odporność społeczną na takie sztuczki, mam nadzieje że i sędziów to dotyczy. Mój przeciwnik w procesie o zapłatę to typek z wrodzonymi zdolnościami manipulacji tego rodzaju właśnie.

    zumzum

    8 sty 22 o 15:58

  3. Komunikacja niewerbalna – manipulacja tą drogą pozostaje skuteczną, także w odniesieniu do niektórych albo może i wszystkich sędziów tylko musi być coraz subtelniejsza, coraz bardziej wyrafinowana.

    metal

    3 mar 22 o 04:54

Skomentuj