Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pytaj w EDG czy inni pytają

komentarzy 5

W Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu w Wydziale Działalności Gospodarczej bardzo uprzejme panie są, ale do rzeczy.

Dobrym sposobem na sprawdzenie potencjalnego klienta jest też właśnie wykonanie telefonu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Pytasz czy przedsiębiorca jest u nich zarejestrowany i grzecznie sondujesz czy często przychodzą wnioski o jego odpis z EDG. Jeżeli padnie odpowiedź że tak, to może oznaczać że jest często pozywany … o zapłatę. Ja w takiej sytuacji nie sprzedałbym nic takiemu klientowi, chyba że za gotówkę.

Komentarze do 'Pytaj w EDG czy inni pytają'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Pytaj w EDG czy inni pytają'.

 1. Pomijając lokalne zwyczaje lokalnych sądów (Łódź jest tu chyba niechlubnym wyjątkiem), to nie ma obowiązku dołączania odpisu EDG pozwanego.

  kolega po fachu

  12 Sty 11 at 10:08

 2. Odpis z EDG warto mieć aby uniknąć sytuacji kiedy to pozwany nie odbierze przesyłki z nakazem i sąd wezwie powoda do wykazania że adres wskazany w pozwie jest faktycznie adresem zamieszkania (a nie wyłącznie adresem prowadzenia działalności gospodarczej).

  admin

  12 Sty 11 at 10:34

 3. Jeśli nie odbierze i wróci jako nieodebrany w terminie, to do tej pory każdy sąd mi klauzulę nadawał bez problemu.

  Jeśli zwrot listu będzie opatrzony informacją „nie mieszka” itd., wówczas można się postarać o odpis.

  Wcześniej – imho szkoda na to 17zl.

  kolega po fachu

  12 Sty 11 at 10:42

 4. Tam gdzie ja składam pozwy jeżeli, nie odbierze to wzywają jak napisałem. I jeżeli okaże się że nie odebrał pod adresem zamieszkania to OK, ale jak okaże się że to był adres firmy, to wysyłają jeszcze raz pod adres zamieszkania.

  admin

  12 Sty 11 at 10:54

 5. Prawo im tego nie nakazuje, ale bardzo dobrze że tak robią. Wiele razy jest bowiem tak, że powodowie podają zupełnie nieaktualne adresy, nieraz świadomie, wiedząc, że odkręcenie klauzuli przez dłużnika jest trudne.

  Moje lokalne sądy uznają list za doręczony od razu po awizacji, co znacznie przyspiesza sprawę w przypadku „dłużnika unikającego poczty”, z drugiej strony nigdy nie wykorzystuję tych sytuacji i składam pozwy na najnowsze oficjalne adresy.

  kolega po fachu

  12 Sty 11 at 11:04

Skomentuj