Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przehandlowaliśmy leasing

komentarzy 10

Egzekucja komornicza. Dłużnik nie ma formalnie nic (prócz wielu długów), ale ma samochód podobno w leasingu (przy okazji, niezłe oferty leasingu są tutaj). Jestem nieustępliwy i komornik zajmuje na mój wniosek ten samochód, grymasząc. Za dwa tygodnie otrzymuję jako wierzyciel wezwanie z banku – leasingodawcy do zwolnienia samochodu bo jak nie, to mi powództwo przeciwegzekucyjne wytoczą.

W piśmie powołują się na załączoną umowę leasingu ale załącznika nie ma. Odpisuję do banku – proszę przesłać ksero umowy. Mija magiczny miesiąc. Magiczny bo jeżeli w tym czasie bank nie złoży powództwa przeciwegzekucyjnego to baj, baj… leasing można zlicytować i zaspokoić się jako wierzyciel. Bank nie dosłał mi umowy do wglądu, nie złożył na czas powództwa przeciwegzekucyjnego. Myśleli że można złożyć w dowolnym czasie ale tak było kiedyś, od kilku lat jest ten miesięczny termin – zawitym zwany – sąd po tym terminie z urzędu odrzuca taki pozew. W banku nie czytają zmian w kpc.

Samochód – leasing opchnęliśmy z komornikiem na I licytacji. Bank jest bezpowrotnie w plecy i nic z tym nie może zrobić, ja odzyskałem kasę a dłużnik spłacił dług – cudzym – bankowym leasingiem. Ole!

Styczeń 11th, 2011 at 10:09 am

Komentarze do 'Przehandlowaliśmy leasing'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Przehandlowaliśmy leasing'.

 1. Czytałem o podobnym przypadku, kiedy samochód w ogóle należał do kogoś innego, nie związanego w żaden sposób z dłużnikiem, a pojazd został zajęty tylko dlatego, że stał na podwórku dłużnika. Właściciel też pokpił sobie terminy.

  kolega po fachu

  11 Sty 11 at 11:09

 2. To co, zaparkuję u kumpla, a on jest dłużnikiem i mogą mi zająć mój samochód zupełnie niezwiązany z długiem i dłużnikiem? toż to czysta kpina w tym przypadku.

  ahahah

  11 Sty 11 at 13:48

 3. Może się tak stać bo komornik może zając między innymi rzeczy we władaniu dłużnika czyli jak Twój samochód jest u dłużnika na placu to jest w jego władaniu. Jednak gdy dowiesz się o tym to masz miesiąc czasu na złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, wcześniej należy wezwać wierzyciela aby zażądał od komornika zwolnienia samochodu i jak tego nie zażąda to do sądu go.

  admin

  11 Sty 11 at 13:55

 4. a jak w ciągu mc-a się nie dowiem to mogę postawić krzyżyk nad samochode ?

  ahahah

  11 Sty 11 at 16:53

 5. Nie. Od czasu jak się dowiesz masz miesiąc. Zapewne Cię zawiadomią. A najlepiej nie parkować u kolegi na placu i nie pożyczać mu samochodu to nie będzie problemu.

  malkowski

  11 Sty 11 at 17:35

 6. Nie wszystko da się przewidzieć…

  ahahah

  11 Sty 11 at 17:48

 7. No to faktycznie sytuacja anormalna…

  savannah

  12 Sty 11 at 18:46

 8. W stosunkach między osobami fizycznymi nazywa się to kradzież i paserstwo. Ale jak robi to komornik z windykatorem to po prostu „zajęcie” i „zaspokojenie z przedmiotu leasingu” 😀

  MG

  1 Gru 14 at 19:55

 9. Prawo jest prawem i tyle. Bez windykatora może być to samo: firma leasingowa, dłużnik – firma, komornik i osoba fizyczna – wierzyciel.

  admin

  1 Gru 14 at 21:15

 10. Oczywiście, prawo jest prawem. Pytanie na ile uczciwe jest zajęcie i sprzedaż przedmiotu osoby, która dłużnikiem nie jest? Ten przepis jest absurdalny i zmusza osoby trzecie do ponoszenia bezzasadnych kosztów powództwa przeciwegzekucyjnego. Krótko mówiąc przerzucanie odpowiedzialności za dług na osoby nie będące dłużnikami i szukanie frajera, który popełni błąd. Takie rzeczy tylko w Polsce. Spróbuj wykonać taką akcję w krajach cywilizowanych. W UK komornik nie może nawet tknąć rzeczy, które nie należą do dłużnika. Nie ma prawa też wejść do domu bez twojej zgody chyba że chce mieć poważne problemy (wyjątek to windykacja podatków, albo sądowy nakaz).

  MG

  2 Gru 14 at 10:38

Skomentuj