Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik promuje KRD

skomentuj

Szykuje się umorzenie bezskutecznej egzekucji w jednej ze spraw. No nic, spróbujemy inaczej (ale zgodnie z prawem). Może wywiad gospodarczy (ale z prawdziwego zdarzenia a nie jak zasygnalizowałem tutaj: Całe te niby wywiadownie), może doniesienie do prokuratury, może coś innego. Jednak do rzeczy – komornik z Grodziska Mazowieckiego w piśmie – WYSŁUCHANIE WIERZYCIELA I DŁUŻNIKA PRZED ZAWIESZENIEM LUB UMORZENIEM POSTĘPOWANIA W TRYBIE ART 827 KPC – opisując sytuację napisała między innymi:

Ponadto zawiadamiam, że działając w oparciu o Ustawę z dnia 14-02-2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczej (Dz. U. nr 50 poz 424) określeni wierzyciele mogą przekazywać do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. (http://www.krd.pl) informacje gospodarcze o niezapłaconych przez dłużnika zobowiązaniach (dotyczących wiarygodności płatniczej innych przedsiębiorców i samych konsumentów).

Umieszczenie informacji o zadłużeniu skutkuje ograniczeniem możliwości związanych z wykonywaniem działalności oraz na rynku do 10 lat do dnia zapłaty. Zamieszczenie informacji o wymagalnych zobowiązaniach pieniężnych dłużnika wraz z jego danymi jako podmiotu prawnego lub osoby fizycznej w Krajowym Rejestrze Długów powoduje utrudnienia lub uniemożliwia całkowicie m.in. zawieranie umów z bankami, firmami pośrednictwa kredytowego, domami maklerskimi, operatorami telefonii komórkowych, stacjonarnych, telewizji kablowej i satelitarnej, instytucjami świadczącymi umowy kredytu ratalnego oraz najmu lokali. Przeszkody można napotkać także przy korzystaniu z ofert przedsiębiorstw świadczących umowy masowe.

No, wygląda to jak reklama – rekomendacja. Jeszcze żeby nie sugerował akurat KRD tylko ogólnie BIG-i bez wymieniania konkretnego biura, to nie byłoby to takie jaskrawe. Czy komornik tak może pisać, tego nie wiem. Zapewne pisze to każdemu wierzycielowi w tego typu piśmie, więc „trochę” osób otrzyma to w ciągu roku, bo bezskuteczne egzekucje (pisząc na podstawie mojej praktyki) to minimum 50% wszystkich spraw. Przykładowo, w piśmie od innego komornika, zawiadamiającym mnie jako wierzyciela o wszczęciu egzekucji, w grudniu zeszłego roku, podana jest sygnatura akt 1183/10 co według mnie oznacza, że miał już do tego czasu 1182 spraw w 2010 roku plus moja.

Aktualizacja: czy komornik może tak reklamować KRD? Chyba nie, przeczytaj: Komornik promuje KRD – c.d. – mój prawnik się wypowiedział.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

03/01/2011

kategoria komornik

Skomentuj