Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Myślą że na lichwie zarobią, wykorzystaj to

komentarzy 5

Pożyczki społecznościowe zwane też „pożyczki między ludźmi” albo „pożyczki social lending„. Przyznam że do niedawna nie byłem zorientowany ile tak naprawdę kosztują pożyczki bankowe, myślałem że o wiele mniej niż w rzeczywistości. Tymczasem RRSO dochodzi nawet do 30% – faktyczne czyli rzeczywiste oprocentowanie pożyczki wziętej na rok. Okazuje się więc że pożyczki społecznościowe są tańsze, bo maksymalne oprocentowanie wynosi na dzień dzisiejszy 20% – ustawowe maksymalne oprocentowanie liczone jako iloczyn stopy kredytu lombardowego NBP razy 4. Pomimo tego niektórzy pożyczkodawcy z portalu społecznościowego który odwiedziłem, oferują pożyczki z krotnością tego maksymalnego oprocentowania. Chłopcy (a może i dziewczyny) kombinują chyba niczym parabanki że jak ktoś nie ma szans na pożyczkę w banku to musi w parabanku albo właśnie na portalu społecznościowym i zarobią sobie na lichwiarskich pożyczkach.

Nie ma problemu, pożyczkobiorca może zawrzeć umowę pożyczki społecznościowej choćby oprocentowaną na 1000% rocznie. A faktyczne odsetki jakie musi zapłacić w takiej sytuacji to tylko maksymalne i nie wyższe. I niech lichwiarz idzie sobie do sądu, to usłyszy. A i „beknąć” można za lichwę, karalna jest.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/01/2011

kategoria: pożyczki prywatne

Komentarze do 'Myślą że na lichwie zarobią, wykorzystaj to'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Myślą że na lichwie zarobią, wykorzystaj to'.

 1. Jak jako zabezpieczenie pożyczkodawca weźmie weksel in blanco, to bardzo łatwo taką lichwę wyegzekwuje.

  kolega po fachu

  6 Sty 11 14:38

 2. W społecznościowych przynajmniej na kokos.pl nie funkcjonują weksle z tego co mi wiadomo.

  Pomimo tego jeżeli do weksla jest umowa pożyczki i w niej info o tym że jest weksel to wiadomo do czego jest ten weksel i też nie wyegzekwuje lichwy. Tak mi się wydaje ale to już bardziej domena moich prawników.

  admin

  6 Sty 11 14:45

 3. Poczuwam się do obowiązku poinformowania że z kolei ja zostałem nieformalnie poinformowane że rzekoma krotność oprocentowania maksymalnego w pożyczkach społecznościowych to nie żadna krotność. Oni po prostu sumują oprocentowanie za rok a więc np. 20% (w stosunku rocznym)oprocentowanie w pożyczce 36 miesięcznej przedstawiają jako 60%. No cóż, wolna wola tylko że marketingowo kiepsko to wygląda.

  admin

  17 Sty 11 16:15

 4. W świetle ostatniego komentarza najsensowniej byłoby skasować tę notkę. Każdy średnio zorientowany użytkownik portali SL wie, że nie pozwalają one na pożyczanie pieniędzy na wyższy procent niż dozwolony prawem.

  RJ

  1 Lut 11 20:20

 5. Jednak wiele osób może tego nie wiedzieć. Osób które jeszcze nie są użytkownikami a chciałyby zaciągnąć pożyczkę. Takie nieszczęśliwe określanie oprocentowania może je zniechęcić. Niech ewentualnie ktoś z social lending natknie się na te notkę i zmieni formę określania oprocentowania na niebudzącą wątpliwości.

  admin

  2 Lut 11 05:33

Skomentuj